Zadnjih godina učinila sam svojom misijom podučiti, motivirati i inspirirati druge kroz svoje radionice, a odnedavno i kroz blog i Instagram, pokazati kako je moguće jesti kvalitetno i jednostavno, a fino i tako činiti najbolje za sebe, dati priliku svojem tijelu da bude i ostane vitalno, zdravo i lijepo, bez obzira na protok vremena i stres kojem smo svakodnevno izloženi…jer imamo samo jedno, zar ne?! Često u užurbanom i prezaposlenom životu ne vodimo računa o mnogo čemu što bi nam život učinilo boljim i kvalitetnijim, najčešće vođeni mišlju da će nam to oduzeti previše dragocjenog vremena koje bismo željeli posvetiti svojoj obitelji, prijateljima ili samima sebi. A na samu spomen teme očuvanja prirode i njenih resursa, najčešće ćemo u sebi promisliti: Kad i kako da još i o tome vodim računa, previše to zahtjeva truda i novaca…
Činjenica je da većina nas ne živi u kućici okruženoj zelenilom i svježim čistim zrakom, sa vlastitim vrtom, u kojem možemo sami uzgajati voće i povrće, reciklirati, kompostirati… Pa se sve to nekako i čini teško dostižnim, ili čak nemogućim. Isto tako većina nas nema vremena sate provoditi u kuhinji ili u vrtu. Naprotiv, živimo okruženi betonom, zagađenim zrakom, izloženi svoj sili štetnih zračenja, previše radimo pa tako često pribjegavamo brzoj, jednoličnoj i rafiniranoj hrani, dostavama i sličnom – uvjereni da za bolje jednostavno nemamo vremena (ni snage niti mašte). No ipak možemo učiniti male promjene koje bi mogle učiniti naš život, takav kakav je, puno boljim i ljepšim, za nas i naš planet. Sad me ovo podsjetilo na onu krilaticu: Male ideje za velike promjene. Nemam pojma na što se to odnosilo, al upravo to je ideja cijele priče. Baby steps 🙂
Nedavno sam gledala video klip o očuvanju (i destrukciji) planeta Zemlje u kojem nas autori podsjećaju: Priroda nas ne treba, ona je tu već milijune godina i bit će, no matter what! Mi trebamo nju. A koliko dugo ćemo mi biti, uvelike ovisi o nama samima…
U zadnjih mjesec dana mi se pružila prilika sudjelovati u projektu održivog razvoja robne kuće IKEA Hrvatska i tako proširiti misiju održivosti i poboljšanja života i u svoj dom, a nadam se i u vaše domove. IKEA u sklopu svog projekta održivog života želi svojim kupcima kroz inteligentna rješenja te praktične i pristupačne proizvode omogućiti upravo to, da učine svoj dom održivijim, ekonomičnijim, kvalitetnijim i ljepšim te da si pojednostave život barem u nekim segmentima. Ja ću vas još kroz ovaj i još dva posta pokušati podučiti kako da uz uštede u domu i svoju prehranu učinite kvalitetnijom i jednostavnijom, da uštedite na svojem vremenu (i to je jako bitna ušteda) i da se uz malo pretpripreme bolje organizirate te svaki dan fino i zdravo jedete.

Uzgajajte začinske i zelene biljke i tako obogatite svoju prehranu i pročistite zrak u svojem domu. Obožavam se opustiti na svom balkonu uz šalicu kave i knjigu ili Instgram..to mi dođe kao nekakva meditacija…Stvorite svoju zelenu oazu tamo gdje možete.
Sretna sam što sam kroz dosadašnje sudjelovanje u ovom projektu puno naučila, na čemu sam zahvalna ljudima robne kuće IKEA Hrvatska. Na početku projekta, kao oblik edukacije, Hrvoje, menadžer za održivi razvoj, proveo nas je kroz robnu kuću i ukazao nam je na mnoge načine kako možemo napraviti male i velike uštede, što me je moram priznati oduševilo, kao i osvještenost ovog velikog brenda koji ne samo da ima misiju pomoći svojim kupcima u uštedi nego je i svoje poslovanje doveo do ekonomičnosti na zavidnoj razini: izmedju ostalog u robnoj kući IKEA reciklira se 85% otpada te vodi velika briga o štednji energije i vode.
Iskreno, nisam bila svjesna koliko doista možemo doprinjeti uz minimalni trud. Koliko sebi možemo uštedjeti novca, a istovremeno svojom malom kapi, očuvanju prirode i njenih resursa

Uzgojiti začinsko bilje jednostavno je. Ako nemate balkon, prozorska daska će biti dovoljna ili možete koristiti ovakva praktična kolica poput mene (naši prozori su svi krovni)
Sad je vrijeme da vam ispričam o tome kako i mi to možemo učiniti u svom domu i svakodnevnom životu. I prije ulaska u ovaj projekt moja obitelj je primjenjivala mnoge dobre stvari. U protekloj godini kupili smo nove kućanske uređaje (jer su stari nakon desetak godina otkazali poslušnost) te smo izabrali one visoke energetske učinkovitosti koji štede do 40% energije i vode, a samo zamjenom 80% rasvjete LED rasvjetom, naš račun za struju se smanjio za četvrtinu. Jedva čekam kad će se moći izmjeriti i ostale uštede koje smo uspjeli ostvariti u svom domu kroz ovaj projekt! O poboljšanju kvalitete života definitivno već sad mogu svjedočiti.
Jeste li znali da LEDice troše 85% manje energije od klasičnih žarulja i traju do 25 puta duže, a 1/4 energije na Zamlji troši se upravo na rasvjetu. Ja nisam, i ostala sam oduševljena mogućnošću uštede
Evo par savjeta kako i sami možete doprinjeti ekonomičnosti svoga doma
Štedite energiju
- Zamijenite klasičnu rasvjetu, LED rasvjetom. U robnoj kući IKEA možete kupiti ledice koje će zamijeniti žarulje u svim vašim postojećim rasvjetnim tijelima. Ovo predstavlja određeno ulaganje ali će se vrlo brzo isplatiti jer na ovaj način možete uštediti i do 30% na računima za struju
- Perite rublje na niskim temperaturama. Ja perem našu odjeću na 30 i 40 stupnjeva, a samo bijelu robu (ručnike, kuhinjske krpe i posteljinu) na 95 stupnjeva. Na ovaj način uz uštedu na struji, uštedit ćete i na odjeći jer će se manje habati. Takodjer, prirodno sušite odjeću umjesto u sušilici. Napokon sam pronašla odlično sušilo koje lijepo izgleda a mogu na njemu sušiti i do tri pune perilice. Jednostavno se sklapa i prilagođava količini odjeće koju sušim.
- Nemojte držati preko noći uređaje u stand by modu jer i tako bespotrebno troše struju. Uz upotrebu produžnih kablova jednostavno isključite više uređaja odjednom.
-
Ja sam oduševljena ovim koji imaju USB priključak za jednostavnije punjenje prijenosnih uređaja – eto čak i ja imam “geeky side” 😉
Smanjite upotrebu plastike
- Koristite platnene vrećice za kupovinu.
- Koristite trajne boce za nošenje vode i napitaka.
- Ako ste u mogućnosti, odvajajte plastične boce, papir, staklo i plastiku te reciklirajte.
Uštedit ćete novac, a smanjiti upotrebu plastike koja je jedan od najvećih zagađivača prirode i oceana. Znate li da deseci tisuća životinja (kitova, morskih kornjača, tuljana i ptica) godišnje “ubije” plastični otpad koji one misleći da je hrana progutaju i nakon toga ugibaju. A plastičnoj vrećici treba 1000 godina da se razgradi, pa svaka odbačena plastična vrećica može postati serijski ubojica.
Štedite vodu
- Zamijenite slavine štedljivima. Kuhinjske slavine robne kuće IKEA štede 30%, a kupaonske do 50% vode.

Slavina Lundskar koja štedi do 50% vode
- Kad perete zube, zatvarajte vodu dok je ne koristite.
- Tuširajte se umjesto kupanja (iskreno, ne razumijem zašto se ljudi uopće namaču svakodnevno u kadi: meni je uvijek ili prehladno, ili prevruće, a da uvijek iz nje izađem totalno smežurana i da ne govorim o tome da za to jednostavno nemam vremena)
- Još jedan odličan trik koji sam naučila od Hrvoja: vodokotlić je najveći potrošač vode u domaćinstvu. Ako stavite praznu plastičnu dvolitrenu bocu u njega, uštedit ćete četvrtinu vode pri svakom ispiranju. Cool trik, zar ne ?!
Štedite u kuhanju
- Kuhajte na plinu jer osim što je najekonomičnije, kuhanje na vatri je najprirodnije kuhanje, a ako nemate tu mogućnost, onda koristite indukciju jer je štedljivija od običnih ploča na struju.
- Prilagodite izvor topline veličini lonca (ili se kaže obratno…al kužite što hoću reći) jer tako sprečavate nepotreban gubitak energije.
- Kuhajte istovremeno više jela u kompatibilnim loncima i ulošcima za kuhanje na paru te za kuhanje tjestenine (ovo mi je totalni hit!! Sad kuham istovremeno tjesteninu ili neko povrće u vodi dok se iznad kuha povrće na pari – eto što sve čovjeka razveseli 🙂
- Kuhajte u ekspres loncu. Skratit ćete duljinu kuhanja nekih namirnica, a tvrde žitarice poput riže te mahunarke (grah i slanutak) najbolje se skuhaju u njemu. Uz to ako često kuhate rižu poput mene, izbjeći ćete stalno nadgledanje, curenje, miješanje i ine radosti koje nosi. Jednostavno stavite tajmer i uživate…
- Koristite za kuhanje i prženje posuđe od lijevanog željeza (lijevano željezo ili gus)). Definitivno moj prvi odabir! Odlično zadržava toplinu, pa će namirnice koje pržite biti hrskave izvana a ostati sočne iznutra, te će skuhana hrana dugo ostati topla. I još jedan cool stvar, lijevano željezo obogaćuje hranu ovim važnim mineralom. Kladim se da to niste znali 😉

Senior tava od lijevanog željeza. Savršena za prženje i pirjanje
Nastavak o uštedama u idućem postu, a sad prelazimo na hranu…
Jedan od jako bitnih načina na koji štedim vrijeme u pripremi naših obroka je kuhanje veće količine žitarica, uglavnom riže ili kvinoje te mahunarki za upotrebu u sljedećih nekoliko dana
Ljetna salata od kvinoje sa tikvicama
Za danas sam odabrala bogatu ljetnu salatu koja zahtjeva minimum truda (i kuhanja) a cjelovit je i hranjiv obrok (i zato jer je danas bilo neopisivo vruće i nikako nisam željela provesti uz štednjak ni minutu više od neophodnog). U receptu ću koristiti kvinoju pa tako uz uvjet da je imate već skuhanu i pohranjenu u hladnjaku u staklenoj posudi (jer će tako najdulje trajati) ova fina ljetna salata bit će gotova za petnaestak minuta.
Prvo, kako pravilno skuhati kvinoju:
- Dobro je operite u vrućoj vodi kako bi uklonili saponine koji joj daju gorak okus. Zatim je dobro ocijedite. Trebat će vam gusto cjedilo.
- Zatim je popržite na suhoj tavi i kad zamiriši, dodajte dvostruko više vruće vode, posolite prstohvatom soli na šalicu žitarice i smanjite vatru na najmanje.

Odmjerite količinu žitarice šalicom da lakše možete odrediti količinu vode za kuhanje
Dakle omjer je: 1 šalica kvinoje/2 šalice vode/1 prstohvat soli
To je količina koju obično skuham i od koje možete napraviti 2 puta ovakvu salatu. Kuhajte 15 minuta. Ugasite te pustite da odstoji poklopljena. Nakon desetak minuta pažljivo promiješajte vilicom da razdvojite zrna.
Kvinoja je idealna za salate jer je rastresita, a fantastična je namirnica jer ima odličan proteinski i mineralni sastav (kompletan je protein te bogata željezom i kalcijem), lako je probavljiva te nema glutena

Ovako izgleda skuhana kvinoja. Ja sam ovdje koristila mješavinu obične i crvene kvinoje
Kad se ohladi, pospremite je u staklenu ili bpa free posudu u hladnjak gdje će trajati do tri-četiri dana.
Slijedi recept
[recipe-foody]
Za dvije osobe
Sastojci
1 šalica skuhane kvinoje
1 veća ili 2-3 manje tikvice
sol, papar ili čili te maslinovo ulje za prženje tikvica
šalica mini rajčica
svježi krastavac
Miks zelenih salata (rikula, matovilac, zelena)
Svježi bosiljak
Začini: 3 žlice maslinovog ulja, 2 žličice umeboshi začina, 2 žličice balzamičnog octa, 1 žličica agavinog sirupa
Postupak
1. Narežite povrće i operite salate
2. Popržite tikvice na maslinovom ulju i začinite ih sa solju i čilijem (ili paprom). Bitne napomene: pustite da se kockice zapeku s jedne strane prije nego promiješate (tako će ostati čvršće). Kako maslinovo ulje lako gori, bitno je staviti ulje i tikvice na hladnu tavu pa tek onda na vatru. Ovo će spriječiti da ulje dostigne temperaturu gorenja
Popržite tikvice
3. Smućkajte dressing u bočici/teglici u emulziju. Ovako će se okusi bolje prožeti, a salata ravnomjernije začiniti.
4. Složite salatu: zelen, zatim kvinoja i krastavci, mini rajčice i na kraju tikvice. Zatim dodajte još svježi bosiljak (najbolje ga je narezati škarama da ne potamni) i začinite.
Poslužila sam uz ovu bogatu salatu namaz od boba s bosiljkom al o tome ćemo u idućem postu.
[/recipe-foody]
Do tada, radite dobro: sebi, svome domu i našoj planeti 🙂
Maja xx
Ankica Hure
Oduševljena sam receptima i savjetima.Kako tikvice imam u vrtu koristim i sirove gratane.
Maja Brekalo
Draga Ankica!
Puno vam hvala 🙂
I ja obožavam tikvice i valjda ih jedem svaki dan cijelo ljeto.
Puno pozdrava,
Maja
Monika
Post je odličan i informativan! Divno je osvježenje vidjeti da netko i nanašim prostorima podiže svijest o ovim temama 🙂
Maja Brekalo
Bok Monika!
Puno ti hvala:)
Da, midilim da su ovo bitne stvari a nije teško doprinjeti dobru 🙂
Puno pozdrava,
Maja
Silvana Čeko Jurišić
Poštovana Majo,
Čitam da koristite rado posuđe od lijevanog željeza. Koristim se tavicom i divnim wok-om u svojoj kuhinji vrlo često i rado!
Nedavno sam na poklon od dragog prijatelja dobila lonac od lijevanog željeza za kuhanje na vatri… međutim, ono što me muči su upozorenja da se u njima ne smije kuhati kisela hrana tipa rajčice i sl. Na stranicama “Alternativa za vas” kažu: Nemojte pripremati juhu ili bilo koju tekuću ili kiselu hranu u posuđu od lijevanog željeza, jer takva hrana reagira s ionima željeza…
I sad sam u dilemi, što i kako kuhati u tom divnom, velikom loncu?!
Imate li kakve ideje, saznanja…
Čestitke na uspješnom blogu!
Lijepi pozdrav,
Silvana