Kao nastavak priče o održivom životu u mom domu u sklopu projekta održivog razvoja robne kuće IKEA, htjela bih vam dati par savjeta u vezi kuhanja, pripreme i čuvanja hrane.
“Održivo” kuhanje kao dio održivog razvoja
Kad pričamo o “održivom” kuhanju, kuhanju koje je pametno, organizirano, kreativno i zdravo, pri kojem se razumno i štedljivo raspolaže energijom, namirnicama te vrlo jednim važnim resursom, našim vremenom, imam vam dosta toga za reći.
Danas je vrijeme jedan od naših najvrednijih resursa i uglavnom ga nemamo nikada dovoljno. Često se je vrlo komplicirano organizirati da svaki dan pojedemo barem jedan kvalitetan obrok, a da nam to ne uzme previše vremena. Zato posvećujem iduća dva posta upravo toj tematici.
Posuđe koje koristimo je vrlo bitno u cijeloj priči
Vjerujem da u svojoj kuhinji imate puno toga što nikad ne koristite, a možda vam nedostaju bitni komadi koji bi učinili vaše kuhanje lakšim, kvalitetnijim i bržim.
• Dakle, u mojoj kuhinji najčešće su u upotrebi guseni lonci te ekspres lonac.
Mislim da je nepotrebno kupovati setove od 20-30 komada ili ne znam koliko lonaca koji će vam samo zauzimati mjesto u kuhinji a koristit ćete ih gotovo nikada. Iskreno, mislim da je to bacanje novca.
Preporučam ulaganje u nekoliko kvalitetnih komada od gusa (wok, tavu i lonac s poklopcem su dovoljni), par inox lonaca za kuhanje tjestenine, žitarica te povrća i kao što sam već spomenula, expres lonac.
• Gus ili lijevano željezo za mene je zvijezda gurmanskog kuhanja, najbolji i najprirodniji materijal za kuhinjske tave, lonce, wokove.
Zašto? Zato što najbolje održava visoku temperaturu. Ovo je vrlo korisno iz više razloga: savršen je za prženje stejkova, ribe i većih komada povrća koji će se fino zapeći tj. zatvoriti izvana te zadržati unutar namirnice sve fine sokove – ključno za zadržavanje sočnosti, dok će izvana biti fino hrskavi. Zatim, smanjuje se potreba za podgrijavanjem hrane. Hrana poput juha, variva, umaka ostat će topla još satima nakon kuhanja. Važna napomena za ljubitelje dalekoistočne kuhinje: guseni wokovi su idealni za stir fry jer će vam povrće ispasti baš onako hrskavo kako treba biti, a ne gnjecavo ili pak presirovo. No da ne mislite da wok služi samo za to, u njemu možete raditi i juhe, variva, umake, pirjati, podgrijavati i kuhati na pari. Sve ovo znači da će te pri kuhanju na gusu štedjeti na potrošnji energije a istovremeno kuhati kao pravi majstor 🙂 I kao šećer na kraju, što sam već sam spomenula u prethodnom postu, kuhanje u gusenom posuđu obogaćuje hranu elementarnim željezom, svima nam i te kako potrebnim. Cool, zar ne!?
• Ekspres lonac
Kuhanje u ekspres loncu uštedit će vam vrijeme i energiju. Većina namirnica će se skuhati puno brže, potrebno je dodavati manje masnoće jer se kuhaju u vlastitim sokovima, tvrde žitarice i mahunarke će se ravnomjerno skuhati jer para kruži unutar lonca, nema kipljenja niti curenja. Hranu ne treba nadgledati i miješati dok se kuha (vrlo bitna stavka – samo podesite tajmer i možete se posvetiti drugim poslovima, recimo piti kavu 🙂
• I još su nam ostali lonci od inoxa. Dovoljno je imati po jedan veliki, srednji i mali te uz njih još umetke za kuhanje na pari te za kuhanje tjestenine. Njihovim korištenjem možete kuhati nekoliko namirnica istovremeno na jednom izvoru topline, recimo tjesteninu ili neko povrće u vodi, a iznad povrće na pari.
• I još par korisnih savjeta:
– Koristite uz lonce poklopce odgovarajuće veličine tako da se namirnice brže zagrijavaju i ravnomjernije kuhaju
– Pazite da veličina lonca odgovara veličini izvora topline. Na ovaj način izbjegavate nepotrebno rasipanje energije.
– Kuhajte na plinu ili alternativno na indukciji
A sad prelazimo na hranu…
Skuhati rižu ne čini se kao neka velika filozofija, no upravo sa kuhanjem cjelovite riže, mnogi imaju problema. Reći ću vam da je to zapravo vrlo jednostavno. Ako se držite sljedećih pravila, uvijek će vam ispasti savršeno: čvrsta i ravnomjerno skuhana.
Kuhanje smedje (cjelovite) riže
1. Dobro operite i ocijedite rižu
2. Dodajte vodu u omjeru 1:2. Ovo znači da na jednu šalicu riže idu dvije šalice vode. Ostavite je da se namače najmanje 4 sata a najbolje 6-12 sati. Ovim postupkom će se eliminirati fitati koji sprečavaju absorpciju minerala a istovremeno će omogućiti da se zrna ravnomjerno skuhaju. Napomena: to je voda u kojoj će se riža kuhati.
3. Prebacite rižu zajedno s vodom u ekspres lonac,stavite na jaku vatru i zagrijavajte do vrenja.
4. Tek kad provri, posolite sa jednim prstohvatom soli na 1 šalicu riže i stavite poklopac
5. Nakon što se razvije tlak u loncu, skroz smanjite vatru i kuhajte 50 minuta.
Moja je praksa skuhati 3-4 šalice riže odjednom koju onda koristim u narednih nekoliko dana u raznim kombinacijama: u salatama, za sushi, rižoto, uz stir fry, u juhama i varivima, kao bazu za popečke…mogućnosti su brojne. Dajte mašti na volju i kombinirajte. Osnova je tu, još par dodataka i eto finog i cjelovitog obroka.
Ono što je cilj ovakvog planiranja je da jednom kad skuhate rižu, vrlo brzo i jednostavno možete pripremiti niz ukusnih i cjelovitih jela uz minimalan utrošak vremena, novca i energije. Jer budimo iskreni: rijetki su oni koji danas mogu i žele provoditi sate u kuhinji, no pola sata za fini i zdravi ručak ili večeru je vrlo prihvatljivo, zar ne?!
Za danas sam vam pripremila recept za rižu sa umakom od patlidžana i tikvica. Jedno jednostavno i aromatično ljetno jelo koje ja mogu bez problema jesti svaki dan 🙂
Uz uvjet da imate skuhanu rižu, trebat će vam dvadesetak minuta do pola sata za cijeli postupak. Zato krenimo:
Smeđa riža s aromatičnim umakom od patlidžana i tikvica
Sastojci za dvije osobe:
2 srednje tikvice
1 veći ili dva manja patlidžana
1 veća glavica luka
1-2 češnja češnjaka
1 šlica mini rajčica ili jedna veća rajčica
1 žlica shoyu-a (prirodno fermentirani umak od soje)
svježi bosiljak
sol, svježe mljeveni papar
maslinovo ulje
1 šalica skuhane smeđe riže
Postupak:
1. Narežite tikvice i patlidžane na kocke (patlidžan malo posolite da omekša), luk na rezance. Ogulite rajčicu i takodjer narežite na kockice, a ako koristite mini rajčice, samo ih prepolovite.
2. Ogulite i naribajte češnjak
3. Popržite tikvice začinjene prstohvatom soli na žlici maslinovog ulja. Bitno je staviti ulje i tikvice na hladnu tavu da ulje ne bi moglo doseći temperaturu gorenja.
Pustite da se kockice malo zapeku i maknite sastrane.
4. Zatim pržite kockice patlidžana dok se takodjer malo ne zapeku, pa dodajte luk i posolite s prstohvatom soli. Malo popržite zajedno pa dodajte tikvice i češnjak. Sad začinite sa shoyu-om i još malo propirjajte. Kad je povrće malo omekšalo, dodajte rajčice i par puta promiješajte da i one malo omekšaju.
5. Umiješajte rižu, dodajte natrgani svježi bosiljak, svježe mljeveni papar i još malo maslinovog ulja za aromu.
To je to! Uživajte 🙂
Brown Rice with Aubergines, Zucchini and Basil
2 portions
Cooking time: 20 minutes
Ingredients
2 medium zucchini
1 aubergine
1 large onion
1-2 garlic cloves
1 cup cherry tomatoes or 1 large tomato
1 tbsp shoyu (naturally fermented soy sauce)
fresh basil
salt, freshly ground pepper or chili
extra virgin olive oil
1 cup cooked brown rice
Method
1. Cut zucchini and aubergines into small cubes, onions on half moons. Half the cherry tomatoes, mince the garlic. Season cut aubergines with salt and leave it to soften. Squeeze the cubes gently before sautéing.
2. Sauté the zucchini seasoned with salt on olive oil until slightly browned. Turn them just once. Don’t stir to avoid mushing them. Remove from the pan.
One important note here: when frying/sautéing on olive oil, it’s important to place the oil and the ingredients in a pan before heating it. This will prevent the olive oil from burning.
3. Now sauté the aubergines and onions.
4. When slightly browned, add zucchini and continue sautéing. Then add tomatoes and garlic. Season with shoyu and chili (or pepper), more salt if needed and add fresh basil and rice.
5. Mix well and leave on until the rice is heated through.
6. I love adding a small amount of extra virgin olive oil in the end, just to add to the flavour.
Priču o održivom kuhanju, pripremi i čuvanju hrane nastavljamo vrlo skoro. Do tad, ako imate pitanja ili želite podijeliti svoja iskustva, komentirajte 🙂
Maja xx
Lynn
Haha I have no idea what it was saying first, but then I used Google Translate and there is was! What a delicious recipe once again, Maja!
Sending lots of healthy vibes!
xx Lynn
Maja Brekalo
Hey honey!
Ha ha 🙂 I can imagine!! Thank you so much sweetie:) And thanks for stopping by.
love!
Maja xx